2 VII niedziela

»
«

18:00

Jezioro łabędzie z Teatru Bolszoj

P. Czajkowski Jezioro łabędzie ok. 2 godz. 45 min z jedną przerwą
Balet, Teatr Bolszoj
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji Live HD: 25 stycznia 2015 r.
Choreografia (z wykorzystaniem elementów choreografii Mariusa Petipy): Jurij Grigorowicz
Scenografia i kostiumy: Simon Wirsaładze
Dyrygent: Paweł Sorokin
W rolach głównych: Swietłana Zacharowa – Odetta i Odylia, Jekaterina Barykina – Księżna Panująca, Denis Rodkin – Książę Zygfryd, Artemij Bielakow – Geniusz Zła (Rotbart)

Można zaryzykować stwierdzenie, że w XX wieku nie było na świecie zespołu baletowego, który nie miałby Jeziora łabędziego w repertuarze.
Jurij Grigorowicz, dziś 93-letni, honorowy baletmistrz Teatru Bolszoj, przez ponad trzydzieści lat był dyrektorem baletu w tym teatrze. Za Jezioro łabędzie zabrał się z konieczności. W 1969 r. tancerze moskiewscy zostali zaproszeni do Anglii. W programie tournée nie mogło zabraknąć słynnego „Jeziora”, a inscenizacja z 1956 r. straciła już premierowy blask. Grigorowicz, w twórczym tandemie ze scenografem Simonem Wirsaładze, przedstawił rewolucyjną koncepcję. Niemal całą choreografię stworzył na nowo. Czarownikowi, który więzi Odettę zmienił imię – Rotbart został zastąpiony Geniuszem Zła, który stał się jednym z głównych bohaterów baletu. Burza nad jeziorem łamie łabędzią figurę, Odetta ginie, Książę traci wiarę w ideały, a zły duch triumfuje. Taka wizja nie miała szansy na aprobatę władzy radzieckiej. Do Anglii pojechało stare „Jezioro”, a nowe Grigorowicz musiał „poprawić”. To znaczy uciszyć burzę i połączyć bohaterów w finale, który przymuszony do zmiany choreograf sarkastycznie nazywał: „apoteozą w F-dur”. Pierwotną koncepcję udało mu się zrealizować dopiero w 2001 r. Odtąd „Bolszoj” przedstawia jeden z najważniejszych baletów repertuaru klasycznego w tym dramatycznym, ale jakże realistycznym ujęciu.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot. Damir Yusupov/Teatr Bolszoj

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry