22 VII sobota

»
«

18:00

Rusałka z Metropolitan Opera


A. Dvořák Rusałka –
Premiera sezonu 2016/2017
Baśń muzyczna, Met
Librtetto: Jaroslav Kvapil wg Friedricha Heinricha Carla de la Motte Fouquégo
Premiera niniejszej inscenizacji na scenie Metropolitan Opera: 2 lutego 2017 r.
Spektakl zarejestrowano podczas transmisji Live HD: 25 lutego 2017 r.

Dyrygent: Sir Mark Elder
Reżyseria: Mary Zimmerman
Scenografia: Daniel Ostling
Kostiumy: Mara Blumenfeld
Choreografia:  Austin McCormick
W rolach głównych: Kristine Opolais – Rusałka, Katarina Dlayman – Obca Księżna, Jamie Barton – Ježibaba, Brandon Jovanovich  – Książę,  Eric Owesn – Wodnik
Chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera

Oryginalna, czeska wersja językowa z polskimi napisami.   
Tekst polski i opracowanie napisów: Bartłomiej Majchrzak

Czas trwania: ok. 3 godz. 40 min. z dwiema przerwami

Gdy Rusałka z Met była transmitowana do kin na całym świecie, w Pradze czeskiej wystawiano nie mniej interesującą inscenizację tej opery, szczególnie dla Polaków. Księcia śpiewał Piotr Beczała, a kierownictwo muzyczne przedstawienia sprawował Łukasz Borowicz. Warto śledzić repertuary oper za bliską granicą.
Beczała śpiewał w poprzedniej Rusałce Met, w reżyserii Ottona Schenka. W tytułową bohaterkę w tamtym przedstawieniu wcieliła się Renée Fleming. Wielbiciele tej śpiewaczki uważają, że to była jej popisowa rola. Ci, którzy już widzieli nową inscenizację twierdzą, że Kristine Opolais jest inna, ale nie gorsza od Fleming. Natomiast Brandon Jovanovich nie śpiewa tak pięknie jak Beczała, ale jest od niego lepszy aktorsko. Ale to nie Opolais i Jovanovich brylują w tym przedstawieniu. Serca widzów najbardziej podbiła Jamie Barton jako wiedźma Ježibaba (Baba-Jeż). Amerykańska mezzosopranistka jest świetna i wokalnie, i aktorsko. Obdarzona vis comica wykreowała jędzę, która jest  groźna  i dowcipna. Doskonale wypadł w partii Wodnika śpiewak wagnerowski Eric Owesn.
W mitologii czeskiej Wodnik i Ježibaba to bardzo ważne postacie i dla Czechów one, a nie tytułowa Rusałka, są głównymi bohaterami tej opery.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot.  Ken Howard/Metropolitan Opera

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry