1 VII sobota

»

18:00

Inauguracja festiwalu – Traviata z Metropolitan Opera

G. Verdi Traviata 2 godz. 30 min. z jedną przerwą
Opera, Metropolitan Opera
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji Live HD: 11 marca 2017 r.
Dyrygent: Nicola Luisotti
Reżyseria: Willy Decker
Scenografia i kostiumy: Wolfgang Gussmann
W rolach głównych: Sonya Yoncheva – Violetta Valéry, Michael Fabiano – Alfredo Germont, Thomas Hampson – Giorgio Germont

Podczas pierwszego wykonania Traviaty „tenor był okropnie przeziębiony i rzęził przez całe przedstawienie. Publiczność uznała, że tragiczna opera Verdiego jest najśmieszniejszą rzeczą, jaką słyszała od lat. Salvini-Donatelli, sopranistka, która grała umierającą na gruźlicę Violettę, była tak korpulentna i hoża, że za każdym razem, kiedy zaczynała śpiewać, ludzie wybuchali śmiechem. […] Ale to Verdi śmiał się ostatni…” –  napisał David W. Barber w jednej ze swoich satyrycznych książek o historii muzyki.
Nieudany początek nie zawsze wieszczy klęskę. Traviata stała się jedną z najczęściej wystawianych oper na świecie, a dziś wśród sopranów nie brakuje szczupłych, zgrabnych i pięknie śpiewających kobiet.
Inscenizacja Willy’ego Deckera obiegła niemal cały świat operowy. Jej premiera odbyła się na Festiwalu w Salzburgu w 2005 r. Młoda Anna Netrebko była idealną Violettą. Z Rolandem Villazónem stworzyli zapadające w pamięć kreacje. Thomas Hampson nie pozostawał w ich cieniu.
Przedstawienie Deckera weszło do repertuaru Metropolitan Opera; było prezentowane również  w cyklu transmisji The Met: Live in HD. W styczniu br. w nowej obsadzie tej samej inscenizacji zadebiutowali  Bułgarka Sonya Yoncheva i Amerykanin Michael Fabiano odnosząc sukces, a Thomas Hampson był jeszcze lepszy niż przed laty.

Tekst:  Alina Ert-Eberdt
Fot. Marty Sohl/Mertopolitan Opera

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry