Ogród w Ogrodach
Najbliższym wydarzeniem Festiwalu Ogrody Muzyczne (16 lipca) będzie koncert świetnego, estońskiego zespołu wokalno-instrumentalnego Hortus Musicus.
W programie m.in.pieśni z manuskryptu Carmina Burana (XII w.) utwory anonimowych kompozytorów polskich, francuskich, hiszpańskich, katalońskich (XIV w.), C. Moteverdiego, A. Corellego i A. Pärta.
Hortus Musicus (po łacinie ogród muzyczny) – specjalizuje się w wykonawstwie chorału gregoriańskiego, średniowiecznych hymnów liturgicznych i motetów, utworów ze szkoły franko-flamandzkiej, muzyce renesansowej, pieśniach francuskich i włoskich madrygałach. Szeroki repertuar zespołu obejmuje również indyjską ragę, azerski mugam, muzykę synagogalną i żydowską, a także utwory współczesne specjalnie pisane dla muzyków Hortus Musicus, m.in. przez ich sławnego rodaka Arvo Pärta.
Grupę założył w 1972 r. skrzypek Andres Mustonen, wówczas student Konserwatorium w Tallinie. Jako młody człowiek był entuzjastą muzyki współczesnej. Dla odmiany zwrócił się w stronę muzyki dawnej i chrześcijańskiej, które stały się jego nową fascynacją.
Interpretacje Hortus Musicus charakteryzują się kreatywnym podejściem do kompozycji sprzed wieków, dzięki czemu brzmią świeżo i są zrozumiałe dla dzisiejszego odbiorcy. Współczesny repertuar, który wykonują, odznacza się czystością i klarownością formy, harmonią i pięknem w prostych rzeczach.
Koncert odbywa się w ramach 100-lecia uzyskania niepodległości przez Estonię, która jest jednym z trzech gości honorowych 18. Ogrodów.
Fot. Peeter Langovitš