O festiwalu
Festiwal Ogrody Muzyczne jest realizowany w Warszawie od 2001 r. Zazwyczaj trwa przez cały lipiec. Program każdego festiwalu wypełniają koncerty live oraz retransmisje oper i baletów z renomowanych teatrów i festiwali muzycznych: z The Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj i Festiwalu w Salzburgu na czele; a także filmy muzyczne i sfilmowane koncerty.
Od pierwszego festiwalu do 2021 r. festiwal odbywał się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie, pod wielkim, klimatyzowanym namiotem, mogącym pomieścić 1000-osobową publiczność. Co roku, widownia wszystkich wydarzeń łącznie, zbliżała się wówczas się do 30 tys. widzów. W większości wiernych, towarzyszących Ogrodom Muzycznym od pierwszego festiwalu. Media obwołały go «Warszawskim Letnim Salonem Muzycznym».
Od 2006 roku, w ramach Festiwalu Ogrody Muzyczne realizowany jest specjalny program edukacyjno-artystyczny dla dzieci – Dziecięce Ogrody Muzyczne.
Od 2008 roku inspiracją programów była kultura kraju obejmującego 1 lipca przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (co zbiegało się z początkiem festiwalu), a dany kraj zostawał gościem honorowym Ogrodów Muzycznych. Były „Ogrody” francuskie (2008), szwedzkie (2009), belgijskie (2010), polskie (2011), cypryjskie (2012), litewskie (2013), włoskie (2014), luksemburskie (2015), słowackie (2016), estońskie (2017), austriackie (2018) i niemieckie (2020). W 2019 gościem honorowym została francuska Kraina Loary, a w 2022 roku gościem honorowym była Korea Południowa.
Realizatorzy festiwalu:
Piotr Łabanow – dyrektor generalny
Łukasz Strusiński – dyrektor artystyczny
Robert Kamyk – autor programu projekcji festiwalowych
Robert Kosim – kierownik produkcji
Zuzia Dłużniewska – producentka koncertów
Alina Ert-Eberdt – wydawnictwa festiwalowe i strona internetowa festiwalu
Tomasz Pasternak – promocja (ORFEO)
Marlena Pióro – promocja
Joanna Szadkowska – promocja
Jakub Siruć – wolontariat
Agnieszka Kaperzyńska – wsparcie organizacyjne
Anna Habrewicz – wsparcie organizacyjne (ORFEO)