29 VII Koncert nadzwyczajny Volny Chor z Białorusi
Pierwszy duży koncert białoruskiego Volnego Choru (Wolnego Chóru) w Warszawie!
29 VII, czwartek, g. 18:30, pawilon koncertowy Festiwalu Ogrody Muzyczne. Dla właścicieli karnetów na Ogrody Muzyczne – wstęp na podstawie karnetu. Bilety jednorazowe w cenie 10 zł/ ulgowy, 15 zł/normalny dostępne w eBilecie oraz w kasie Zamku Królewskiego.
Zapraszamy na pierwszy w Warszawie koncert Wolnego Chóru, jednego z fenomenów kulturowych związanych z protestami na Białorusi, który odbędzie się w ramach 21. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.
Występują tylko w maskach, bo ich śpiew jest zakazany przez władze Białorusi. Swój repertuar, złożony w większości z pieśni patriotycznych i historycznych hymnów białoruskich, mogą prezentować jedynie poza granicami ojczyzny. Chór działa w ścisłej konspiracji i znajduje się w ciągłym niebezpieczeństwie. Na Białorusi doświadczyli represji i więzienia, ale poprzez swój śpiew starają się nadal dawać słuchaczom nadzieję i siłę.
Legenda tej wyjątkowej grupy jest bardzo silna pomimo represji i niesprzyjających warunków, w jakich działają artyści. Do tej pory trzydziestu członków chóru było aresztowanych, brutalnie przesłuchiwanych, a nawet poddawanych torturom. Za swoją działalność niepodległościową dostali wyroki i wysokie grzywny.
W ciągu 9 miesięcy istnienia tej inicjatywy artystyczno-społecznej powstało kilka chórów, zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Każdy z nich tworzy kilkudziesięciu członków i około 10 dyrygentów. Dodatkowo działają „Chór Wolnych Baraulan” oraz „Wolna Orkiestra”. Zespoły zorganizowały w Mińsku i innych miastach dziesiątki akcji koncertowych. Pomimo trudności udało się wydać płytę z koncertowymi wykonaniami pieśni Chóru, a także dwa albumy studyjne. Zorganizowano też 3 koncerty online.
Opowieści o legendarnym chórze inspirują filmowców, ludzi telewizji i naukowców, którzy badają to zjawisko i szukają odpowiedniego języka, aby o nim mówić.
Podczas warszawskiego koncertu zabrzmią tradycyjne pieśni białoruskie m.in.: Boże dobry i łaskawy (muz. М. Rawienski), Pogoń (muz. М.Szczagłow-Kulikowicz, tekst Wł.Bagdanowicz), czy wzruszająca Modlitwa (muz. Wł. Kurjan, tekst. J. Kupała). Usłyszymy też Mury Jacka Kaczmarskiego w tłumaczeniu A.Chadanowicza, które stały się już swoistym znakiem rozpoznawczym chóru.
Koncert jest dedykowany Marii Kolesnikowej
Program
1. «Wokaliza» muz. G. Kazimierouskaja 2:30
2. «Nie zgasną gwiazdy w niebie » muz. М. Szczagłow-Кulikowicz, tekst. J. Kupała 2:40
3. «Gdzie jest mój kraj» muz. Z. Wajciuszkiewicz, tekst. Wł. Кaratkiewicz 4
4. «Niemen» muz. N. Sakalouski, tekst. А. Astrejka 3
5. «A kto tam idzie» muz. Wł. Terauski, tekst J. Kupała 2:30
6. «Sciag» muz. Autor nieznany, tekst. S. Paniznik 2:40
7. «Mury» muz. L.Ljak, tekst J.Kaczmarski, tłum. A.Chadanowicz 3
8. «Ziemia» мuz. i tekst L. Wolski 4:40
9. «Pogoń» muz. М.Szczagłow-Kulikowicz, tekst. Wł.Bagdanowicz 3
10. «Marsz Wojskowy» muz. Wł. Terawski, tekst. М. Krawcow 3:10
11. «Krasunya-wiasna» muz. Z.Wajciuszkiewicz, tekst Wł.Nieklajew 4:30
12. «Żywię Białoruś» muz. Z. Wajciuszkiewicz, tekst. Wł. Nieklajew 3:30
13. «Ach, Ty, Niemen-Rzeka» muz. М. Rawienski, tekst C. Gartny 3
14. «O, Biaoruś, moja szypszyna» muz. М. Szczygłow- Kulikowicz, tekst. Wł. Dubouka 2:30
15. «Modlitwa» muz. Wł. Kurjan, Tekst. J. Kupała 2:30
16. «Boże dobry i łaskawy » muz. М. Rawienski, tekst autor nieznany 3
18. «Geta My» muz. і tekst. А. Mielnikow 2:30
19. «My razem, my siłą» muz. S. А. Alwarada, tłum. М. Szczur 3:10
20. «Magutny Boże» muz. М. Rawienski, tekst N. Arsienjewa 3
Czas trwania – ok. 60 minut