Festiwal powraca na Zamek Królewski w 2024 roku
Z radością ogłaszamy.
24. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Sprzedaż biletów poprzez ebilet.pl.
Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się między 29 czerwca a 27 lipca 2024 r. w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Festiwal wraca w miejsce, w którym odbywał się tradycyjnie przez ponad dwadzieścia lat.
24. Ogrody zapraszają na 13 wyjątkowych koncertów i 17 pokazów filmowych oper oraz baletów.
Jak co roku, na program złożą się projekcje filmowe oper, baletów i filmów muzycznych oraz koncerty na żywo. W ciągu 29 festiwalowych wieczorów będzie 30 wydarzeń, w tym: 17 pokazów filmowych oraz aż 13 koncertów na żywo – reprezentowanych tak licznie po raz pierwszy w historii Ogrodów Muzycznych.
Graj Ogrody! to tytuł celowo niejednoznaczny. Odnosi się, oczywiście, do sztuki gry na instrumentach, wirtuozerii, sprezzatury i improwizacji – podobnie jak poprzednie dwie edycje festiwalu (Śpiewaj ogrody! w 2022 r. i Tańcz Ogrody! w 2023 r.) celebrowały sztukę głosu i sztukę tańca.
Graj Ogrody! odnosi się również do rozrywek, zabaw i gier, czasem konkurencji sportowych, jakim oddawano się w okresie letnim w ogrodach i parkach na przestrzeni wieków. Festiwal zaoferuje bardzo szeroki przekrój gatunkowy: od muzyki dawnej, recitali pianistycznych i wokalnych popisów operowych, przez XX-wieczną klasykę big-bandową po muzykę współczesną i najnowszą, ale także pop-operę i muzykę z gier komputerowych! W każdym z koncertów obecny będzie duch zabawy, gry z konwencjami, czasem wręcz hazardu, ale też – całkiem serio – wysokiej próby jakość artystyczna. Wśród znanych i lubianych dzieł znajdą się min. Cztery pory roku Antonia Vivaldiego w rekompozycji Maxa Richtera (4 lipca), Błękitna rapsodia George’a Gershwina w pierwszej, oryginalnej wersji z 1924 roku (5 lipca), Oda do radości – finałowa część IX Symfonii Ludwiga van Beethovena w opracowaniu na dwa fortepiany (24 lipca), najsłynniejsze arie z oper Giacomo Pucciniego (27 lipca) czy Canto ostinato – legendarne dzieło europejskiego minimalizmu (3 lipca).
Wśród gwiazd 24. Ogrodów Muzycznych znajdą się wybitne zespoły z zagranicy: norweski Barokksolistene ze skrzypkiem barokowym Bjarte Eike na czele i paryski Umlaut Big Band, oraz z Polski: NFM Orkiestra Leopoldinum – Wrocław pod kierunkiem skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego, Hashtag Ensemble i Chopin University Big Band pod kierunkiem Piotra Kostrzewy. Wśród solistów – pianiści: Marcin Masecki, duet Hyuk i Hyo Lee, Waldemar Malicki, Adam Kośmieja i Martyna Zakrzewska; wokaliści: Iwona Sobotka i David Baños w projekcie pucciniowskim, Dorota Szczepańska z projektem Lamento, młodzi śpiewacy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz pop-operowe trio Tre Voci. Coraz popularniejszą muzykę z gier komputerowych wykona zaś Heroes Orchestra.
W programie projekcji filmowych dominantą będzie jedna z najwspanialszych twórczości operowych w historii muzyki – dzieło Giacomo Pucciniego, którego setna rocznica śmierci przypada w roku 2024. W związku z tym zaprezentowane zostaną najważniejsze pozycje repertuaru pucciniowskiego: Cyganeria, Tosca, Turandot i Madama Butterfly. Uzupełnieniem tego cyklu będzie koncert finałowy pt. Tribute to Puccini w wykonaniu Iwony Sobotki.
Festiwal współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
Organizatorzy: Fundacja Ogrody Muzyczne, Fundacja Orfeo