8 VII sobota

»
«

18:00

Rycerskość wieśniacza z Salzburga, Impresario zawód nieznany, reż. Bohdan Kezik

Impresario  zawód nieznany/42 min.
Film dokumentalny
Scenariusz i reżyseria: Bohdan Kezik
Produkcja: SONUS 2016

Szanowna Frekwencjo!
Tematem filmu, który dzisiaj premierowo przedstawiamy, jest wielka rzesza ludzi cienia, niewidoczna, nieznana. Tylko niektórzy z nich, ci najwybitniejsi, mający w swoim zasięgu i do swojej dyspozycji wielkie gwiazdy przebijają sie do świadomości widzów i słuchaczy. Ich nazwiska pojawią się w filmie. To Bruno Coquatrix, Ed Sullivan, Norman Granz, Sol Hurok i nasz Ryszard Kubiak. Trzeba wiedzieć, że prawdziwy artysta jest silnie roztargniony i rzadko który, a nawet bardzo rzadko  – bez impresaria – miałby szansę zaistnieć na firmamencie sławy.

A sława…To świat zachwytu publiczności, kwiatów, pięknych hostess, powozów i bajecznych honorariów. To owoc ciężkiej pracy i talentu artysty i impresaria. W filmie ze zwykłą sobie werwą opowiadają o tym utalentowana Joanna Rawik oraz nasz artysta międzynarodowy Wiesław Ochman.
Aha, jeszcze coś:
sukces ostateczny tworzy publiczność. To ona, ubrana odświętnie, kupuje drogie bilety. Potem bije brawo i żąda bisów. A zmęczony impresario – zadowolony – z kulisy patrzy na scenę… I tak od lat.
Bohdan Kezik

Bohdan Kezik – kontrabasista i wokalista; założyciel i lider instrumentalno-wokalnego Kwartetu Warszawskiego. W latach 60. XX wieku zespół ten zrealizował jeden z pierwszych w historii TVP teledysków – do piosenki Idealny sierżant, w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
Tworzenie filmów dokumentalnych artysta traktuje jako hobby, niemniej efektów mógłby mu pozazdrościć niejeden profesjonalista.
Od 2013 r. realizuje filmy specjalnie dla naszego festiwalu. W tym roku dostajemy od niego zaciekawiającego Impresaria.

Przerwa

P. Mascagni Rycerskość wieśniacza (Cavalleria rusticana)/ 1 godz. 16 min.
Opera, Festiwal Wielkanocny w Salzburgu 2015

Libretto: Giovanni Targioni-Tozzetti, Guido Menasci, Giovanni Verga
Dyrygent: Christian Thielemann
Reżyseria i scenografia: Philipp Stölzl
Kostiumy: Ursula Kudrna
W rolach głównych: Jonas Kaufmann – Turiddu, Liudmyla Monastyrska – Santuzza, Annalisa Stroppa – Lola, Stefania Toczyska – Mamma Lucia, Ambrogio Maestri – Alfio
Produkcja: Unitel 2015

Cav i Pag (skrót od oryginalnych tytułów Cavalleria i Pagliacci) są niemal nierozłączną parą na scenie, ale Festiwal Ogrody Muzyczne, który uwielbia przełamywać utarte zwyczaje, postanowił inaczej. W ubiegłym roku pokazał Pajace. W tym zaprezentuje Rycerskość wieśniaczą.
Salzburskie inscenizacje tych dwóch jednoaktówek, pokazanych oczywiście jednego wieczoru, firmują trzy znakomitości:  dyrygent Christian Thielemann, reżyser Philipp Stölzl  i Jonas Kaufmann, który w Pajacach wykonał partię Cania, a w Rycerskości  Turiddu. I to on był najsilniejszym magnesem tamtego wieczoru w Salzburgu.
Wśród polskiej widowni niewiele mniejszą ciekawość budzi udział Stefanii Toczyskiej. Ta wybitna, polska śpiewaczka występowała w Metropolitan Opera,  Covent Garden i Operze Wiedeńskiej w czasach, kiedy nie było jeszcze transmisji do kin i informacje o sukcesach polskich śpiewaków nie docierały do Polski. Mieszkająca w Wiedniu artystka nie zerwała więzów z krajem. Wielu z nas pamięta ją jako świetną Cześnikową w Strasznym dworze, wystawionym na początku  XX wieku  w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W Rycerskości wieśniaczej z Salzburga zobaczymy ją w roli matki głównego bohatera granego przez Kaufmanna. Czekają nas silne emocje.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot. Andreas J. Hirsch

 

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry