7 VII piątek

»
«

19:00

Baron cygański. reż. Arthur Maria Rabenalt


J. Strauss syn Baron cygański /
1 godz. 35 min
Operetka, ekranizacja z 1975 r.
Libretto: Ignaz Schnitzer
Dyrygent: Kurt Eichhorn
Reżyseria: Arthur Maria Rabenalt
W rolach głównych: Siegfried Jerusalem – Sándor Barinkay, Ellen Shade – Saffi, Ivan Rebroff – Kálman Zsupán, Jenet Perry – Arsena, Biserka Cvejić– Czipra
Produkcja: Beta Film GMBH & Co

Goście wieczoru: Joanna Pawlik – pianistka, pedagog; Włodek Pawlik – pianista, kompozytor

Film austriackiego reżysera Arthura Marii Rabenalta to muzyczny biały kruk! Już od dawna nie powstają ekranizacje oper i operetek –  są za drogie w realizacji. Zastąpiły je sfilmowane przedstawienia teatralne.
W dziele Rabenalta historia miłości pięknej Cyganki do węgierskiego szlachcica dzieje się w urzekających plenerach i sceneriach; mistrzowsko sfotografowanych. W międzynarodowej obsadzie spotkali się śpiewacy, którzy dziś są już legendami: niemiecki śpiewak wagnerowski Siegfried Jerusalem, ulubiona solistka Herberta von Karajana – Amerykanka Jenet Perry, Serbka Biserka Cvejić – obecnie 93-letnia maestra, niegdyś gwiazda Met, Covent Garden, Opery Wiedeńskiej, La Scali. Wreszcie Ivan Rebroff – Niemiec z rosyjskimi korzeniami obdarzony głosem o skali 4 i pół oktawy! Zasłynął jako wykonawca rosyjskich pieśni ludowych, które śpiewał po rosyjsku, a także w niemieckich i angielskich tłumaczeniach. Był uwielbiany również jako śpiewak operowy. Zachował świetną formę do końca życia.
Muzyka Straussa nie potrzebuje rekomendacji. W Baronie cygańskim – operetkowym przeboju wszech czasów – cygański temperament przeplata się z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, żywiołowe sceny zbiorowe z nastrojowymi duetami i ariami. Wiele z nich, z arią Wielka sława to żart na czele, żyje własnym, estradowym życiem.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot. Unitel

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry