26 VII środa

«

19:00

Mariusz Patyra, Sinfonia Viva – koncert finałowy

Paganini Tour – koncert

Wykonawcy:
Solista: Mariusz Patyra – skrzypce
Dyrygent: Tomasz Radziwonowicz
Sinfonia Viva

Program:
N. Paganini – Koncert skrzypcowy D-dur op. 6, nr 1
Przerwa
G. Bacewicz – Koncert na orkiestrę
J. Suk – Chant d’Amour
Z. Kodály – Tańce z Káló
A. Bazzini – La Ronde des Lutins

Mariusz Patyra – wirtuoz skrzypiec Urodził się 21 listopada 1977 r. w Orzyszu. Jego nauczycielami byli: Zbigniew Ciucias i Antoni Hoffmann w Olsztynie, Janusz Kucharski w Warszawie, Krzysztof Węgrzyn w Hanowerze i maestro Salvatore Accardo w Cremonie.
Jest pierwszym Polakiem, który wygrał Premio Niccolò Paganini (Genua 2001). Otrzymał w tym konkursie także nagrodą specjalną za najlepsze wykonanie Kaprysów oraz kopię skrzypiec Il Cannone (Armata), które należały do Paganiniego.
Jest laureatem kilku innych konkursów i nagrody Premio Pressenda 2006.

Występował w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Ameryce Południowej. Koncertował m.in. z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma i z czołowymi orkiestrami polskimi.

Od wielu lat mieszka w Hanowerze. Jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch synów: 13-letniego Davida Amadeusza i 6-letniego Gabriela Antoniego. Kiedy nie występuje i chce odpocząć – jedzie na ryby.

Artysta gra na kopiach skrzypiec: Il Cannone (Armata) 1742, wykonanej przez J. B. Erwina w Dallas w 2000 r. Guarneri del Gesù 1733, zbudowanej przez Ch. Erichsona w Hanowerze w 2003 r. oraz na skrzypcach Giulio Degani 1914 r. ze szkoły weneckiej.

Orkiestra Sinfonia Viva. Dwie złote i jedna platynowa płyta Nagroda Muzyczna Fryderyk i aż 9 nominacji do Fryderyka; Prestiżowy Złoty Orfeusz przyznany we Francji Nagrania z muzyką F. Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Sinfonia Viva w kosmosie na pokładzie wahadłowca Endeavour udział w nagraniach płyt najlepszych polskich artystów tournée po Europie z grupą YES – to tylko kilka z wielu sukcesów orkiestry Sinfonia Viva.

Sinfonia Viva powstała w 1998 r. z inicjatywy Tomasza Radziwonowicza – skrzypka, solisty, kameralisty, aranżera, kompozytora i dyrygenta. Orkiestra występowała na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą, m.in. w Szwajcarii, Niemczech i Hiszpanii. W dorobku ma 50 płyt CD, w tym dwie Złote Płyty (z muzyką Waldemara Kazaneckiego i Krzysztofa Komedy) oraz Platynową za Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości. Za album Pasquale Anfossiego Oratorio la morte di San Filippo Neri otrzymała prestiżową, francuską nagrodę Złotego Orfeusza 2015, przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique we Francji. Ostatnia, klasyczna płyta orkiestry, Muzyka Polska, wydana przez Polskie Radio otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2017 w kategorii Best Collection.

W powiększonym składzie, pod nazwą Classic Entertainment, współpracowała z legendarną, brytyjską grupą YES, z którą odbyła tournée po Europie, promując płytę Magnification.

Sinfonia Viva należy do najbardziej wszechstronnych na polskim rynku orkiestr, której repertuar oparty jest na wysokim poziomie wykonawczym i sięga od utworów muzyki poważnej do rozrywkowej.

Fot. Marion Coers

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry