24 VII poniedziałek

»
«

19:00

Vox Clamantis – formacja muzyczna, elektronika, wizualizacje

Wieczór estoński – koncert

Wykonawcy:
Vox  Clamantis Choir  (chór kameralny)

Zespół instrumentalny
Liis Viira – harfa
Sven Grünberg – keyboardy
Mihkel Mälgand – kontrabas
Vambola Krigul – perkusja
Riho Västrik – wizualizacje
Dyrygent: Jaan-Eik Tulve

Program
Arvo Pärt (1935) – Alleluia-Tropus
Gregorian hymn – Veni creator
Magister Perotinus (XII-XIII c.) – Veni creator
Arvo Pärt – Drei Hirtenkinder aus Fátima
Gilles Binchois (ca XII–XIII) – Amours mercy
Gregoriaan antiphon – Angeli archangeli & magnificat
Conductus – In sæculum
Tõnis Kaumann(1971) – Ave Maria
Sven Grünberg – Vaadates sisse / Looking in

W ciągu 20 lat istnienia przez zespół wokalny Vox Clamantis przewinęło się wielu śpiewaków, ale założycie Jaan-Eik Tulve i jego wizja muzyki niezmiennie pozostają w centrum działalności tego wyjątkowego ansamblu. Na samym początku zespół specjalizował się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego, który Jaan-Eik Tulve studiował w latach 90. w Paryżu. Po powrocie do Estonii założył pierwszy zespół chóralny. Po latach stwierdził, że zmieniające się składy były jak spotkania duchowe Z czasem nabrał przekonania, że chorał gregoriański, będący podstawą kultury muzycznej Zachodu, wykracza poza granice stylistyczne. Dziś muzycy tworzący Vox Clamantis, którymi są śpiewacy, kompozytorzy, dyrygenci, instrumentaliści łączą chorał gregoriański z muzyką innych epok i kultur, na przykład z gitarami elektrycznymi czy elektroniką.

Jaan-Eik Tulve (ur. 1967) – dyrektor artystyczny i dyrygent Vox Clamantis. W czasie pobytu w Paryżu pracował z autentycznymi chórami klasztornymi. Jeszcze we Francji założył własny chór gregoriański, z którym koncertował, również poza Europą – w Libanie i w Maroko.

Informacje o kompozytorach
Perotinus Magnus, znany także jako magister Perotinus i Pérotin (1160–1230) – kompozytor francuski. Działał w średniowiecznym Paryżu przy katedrze Notre-Dame czołowy przedstawiciel Szkoły Notre-Dame.

Gilles Binchois (ok. 1400–1469) ) – kompozytor francusko–flamandzki, jeden z czołowych przedstawicieli szkoły burgundzkiej.

Arvo Pärt (ur. 1935) – wybitny, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej. Jego obecna muzyka pisana do tekstów religijnych, rzymskokatolickich, ma charakter kontemplacyjny. Jak przyznaje sam kompozytor, nawiązuje do tradycji chorału gregoriańskiego.

Sven Grünberg (ur. 1956) – kompozytor estoński. W latach 70. był liderem zespołu grającego rock progresywny. Współpracował z reżyserem Olavem Neulandem i skomponował ścieżki dźwiękowe do większości jego filmów. Dziś pisze muzykę elektroniczną, a inspirację czerpie z buddyzmu.

Tõnis Kaumann (ur. 1971) – kompozytor estoński.W 1994 r. wygrał konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany pod egidą Academy of St. Martin in the Fields. Cechami charakterystycznymi jego twórczości są płynność techniczna i poczucie absurdu.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot. Myriam Rüegsegger

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry