23 VII niedziela

»
«

18:00

Noce, balet – Z archiwum Ogrodów Muzycznych

Noce /1 godz. 39 min. (Z archiwum Ogrodów Muzycznych; premiera na festiwalu 2015)
Balet
Choreografia: Angelin Preljocaj
Reżyseria: Jean-Marc Birraux
Produkcja LGM Television Mezzo 2014

Baśnie 1001 nocy zawsze podobały mi się jako seria opowieści zawierających się jedna w drugiej, jak rosyjska matrioszka. Są tam baśnie hinduskie, perskie, baśnie arabskie i północnoafrykańskie. W tym sensie to naprawdę tęcza kultur basenu Morza Śródziemnego, a to odgrywa tu ważną rolę” – mówił o swym spektaklu Noce choreograf, Angelin Preljocaj.
Słynny  twórca i baletmistrz od 20 lat mieszka i pracuje w Aix-en-Provence – w uroczym zakątku w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.  Preljocaj  znalazł tam przystań w Pavillon Noir.  To tam ma siedzibę założony przez niego zespół baletowy, który jako pierwszy realizuje jego projekty choreograficzne.
Po serii głośnych spektakli z legendarnym Świętem wiosny Strawińskiego, Romeem i Julią Prokofiewa przyszedł czas na Baśnie tysiąca i jednej nocy, które były tylko inspiracją dla oryginalnej choreografii Preljocaja. Stąd też niech nas nie zwiedzie ten trop. Nie szukajmy Szeherezady i ramy fabularnej ze znanej pozycji baśniowej. Podążajmy raczej za atmosferą, za ulotnym charakterem miejsc i przemijających emocji, dajmy się wciągnąć w letnią duszną noc.

Tekst: Agnieszka Topolska
Fot. Jean-Claude Carbonne

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry