19 VII

»
«

Śpiewająca Rewolucja, dok., reż. M. C. Tusty, J. Tusty

Wieczór estoński – Śpiewająca Rewolucja/1 godz.  34 min.
Film dokumentalny

Scenariusz:  Majoros, The Tustys
Reżyseria:  Maureen Castle Tusty, James Tusty
Produkcja:  Moutain View Productions, Steve i Karla Jurvetson, Maureen Castle Tusty i James Tusty 2006
Gość wieczoru: Kazimierz Popławski – redaktor prowadzący portalu estońskiego eesti.pl

Rewolucjoniści na ogół nie myślą o śpiewie, a w Estonii to właśnie pieśni stały się orężem w walce o wyzwolenie spod radzieckiej władzy w latach 1989–1991. Setki tysięcy Estończyków zbierały się wówczas w miejscach publicznych, by śpiewać zakazane pieśni patriotyczne i w ten sposób manifestować pragnienie odzyskania niepodległości. Śpiewająca Rewolucja okazała się skuteczna – udało się pokonać mocarstwo za pomocą śpiewu, i to bez żadnych ofiar w ludziach.
Bohaterami filmu jest piątka Estończyków, która w 2004 r. podczas przygotowań do corocznego festiwalu pieśni Laulupidu, wspomina Śpiewającą Rewolucję. (W trakcie Laulupidu 30 tysięcy chórzystów występuje przed 400-tysięczną widownią; dzieje się to w kraju liczącym zaledwie 1, 4 miliona mieszkańców).
Imponująca jest wartość faktograficzna tego dokumentu. Twórcy filmu rozmawiali z ponadczterdziestoma świadkami wydarzeń.
Na prestiżowym, estońskim festiwalu Black Nights w Tallinie film został przyjęty kilkunastominutową owacją na stojąco. Poza Estonią projekcje zostały ograniczone do Parlamentu Europejskiego, Kongresu USA oraz pokazów festiwalowych i prywatnych.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot. Sky Films Inc

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry