16 VII niedziela

»
«

18:00

Don Kichot z Teatru Bolszoj, Złota Konewka 2016

L.A. Minkus Don Kichot /ok. 3 godz. 10 min. z dwiema przerwami
Balet, Teatr Bolszoj – Złota Konewka 2016

Libretto: Marius Petipa na motywach powieści M. Cervantesa
Premiera niniejszej inscenizacji w Teatrze Bolszoj: 2 lutego 2016 r.
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji Live HD: 10 kwietnia 2016 r.
Choreografia: Aleksiej Fadejeczew
Scenografia i kostiumy: Walerij Lewental
Dyrygent: Paweł Sorokin
W rolach głównych: Jekaterina Krysanowa – Kitri/Dulcynea, Siemion Czudin – Basilio, Aleksiej Łoparewicz  – Don Kichot, Roman Simaczew – Sancho Pansa, Wiktoria Jakuszewa – Juanita, Anna Okuniewa – Piccilia, Denis Miedwiediew – Gamache, Anna Tichomirowa – Tancerka uliczna
Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje, zespół baletowy i orkiestra Teatru Bolszoj
Gość wieczoru: Bartłomiej Majchrzak – dyrektor Cikanek Film Polska Sp. z o.o.

Pierwszą choreografię do Don Kichota stworzył Marius Petipa – Francuz, który w 1847 r. osiadł w Rosji i stał się twórcą rosyjskiej szkoły tańca. 
Don Kichot jest typowym przykładem XIX-wiecznego divertissement. Muzyka napisana pod dyktando choreografa, składa się z niemających ze sobą związku fragmentów, stanowiących odrębne całości, a zabawne przygody przytrafiające się bohaterom są jedynie pretekstem do zaprezentowania maestrii tancerzy.
Od daty prapremiery w 1869 r. wersja Petipy była wielokrotnie wznawiana, za każdym razem prawie bez żadnych zmian. Aleksiej Fadejeczew, twórca najnowszej choreografii Don Kichota w Teatrze Bolszoj, też wiernie podążył za klasyczną tradycją wystawiania tego baletu. Z dwóch alternatywnych wersji zakończenia (moskiewskiego – z zabawą na rynku Barcelony i petersburskiego – z balem w książęcym zamku) Fadejeczew wybrał to drugie, pełne elegancji.
Tancerze zaliczają Don Kichota do najtrudniejszych wyzwań ze względu na nagromadzenie technicznych trudności. Ich pokonanie to jeszcze nie wszystko, taniec trzeba połączyć z komiczną grą aktorską. Kunszt obecnego corps de ballet Teatru Bolszoj olśnił zeszłoroczną publiczność „Ogrodów Muzycznych”, która przyznała baletowi Don Kichot Złotą Konewkę 2016.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot.  Damir Yusupov /Teatr Bolszoj

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry