14 VII piątek

»
«

19:00

Kryger, Grzybowski, Opium String Quartet

Koncert nadzwyczajny

Wykonawcy:
Urszula Kryger – mezzosopran
Maciej Grzybowski – fortepian
Opium String Quartet (O.S.Q)

Program
Ottorino Respighi – Il tramonto (kwartet, głos)
Eric Satie – Gymnopedies (fortepian)
Gabriel Fauré – La bonne chanson (kwartet, fortepian, głos)
Eric Satie – Gymnopedies (fortepian)
Ernest Chausson – Chanson perpetuelle (kwartet, fortepian, głos)
Eric Satie – Je te veux (fortepian, głos)

Urszula Kryger – wybitna polska śpiewaczka,  mezzosopran liryczny.  Jest absolwentką dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Łodzi: instrumentalnego (fortepian, 1988) i wokalno-aktorskiego w klasie Jadwigi Pietraszkiewicz (1992). Studia wokalne kontynuowała pod kierunkiem Andrzeja Orłowicza w Kopenhadze.

Na profesjonalną scenę weszła w aureoli zwyciężczyni trzech międzynarodowych konkursów muzycznych. Jeszcze jako studentka wygrała I Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Wokalistów im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (1992). Wkrótce okazała się najlepsza w VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu (1994) i 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994) – jednym z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie.
 
W 1995 r. wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała w drezdeńskiej Semperoper jako Angelina  w Kopciuszku G. Rossiniego. Scenę operową porzuciła jednak dla wykonawstwa oratoryjno-kantatowego oraz kameralistyki i liryki wokalnej. Jest równie doskonała w obu gatunkach.  Brała udział w wykonaniach arcydzieł muzycznych pod batutą mistrzów m.in. Jana Krenza, Jerzego Semkowa, Rafaela  Frühbeck de Burgos, Sir Colina Davisa, Armina Jordana.  Jej sztuka interpretacji pieśni łączy perfekcję wokalną z niezwykłą naturalnością. Doceniają to towarzyszący jej muzycy i publiczność, która ją za to wielbi.
Pieśni Karola Szymanowskiego w jej wykonaniu, Fundacja imienia Kompozytora wyróżniła nagrodą  za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje.

Maciej Grzybowski – pianista
Jako solista występował na międzynarodowych festiwalach obok takich sław, jak Martha Argerich, Paul Badura-Skoda, Grigorij Sokołow, Ivo Pogorelich, Piotr Anderszewski, Arditti Quartet czy London Sinfonietta.

19922005 był członkiem zespołu NONSTROM.

2005 debiut w USA (recital, Nowy Jork). Recital w bolońskiej Sali Mozarta.

2006 – wziął udział w trzech koncertach (recital, koncert kameralny, koncert z orkiestrą) na Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego, odbywającym się w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i zarejestrowanym przez PWA (NInA).

2007 – na festiwalu Sacrum Profanum podczas jednego wieczoru wykonał komplet Sonat fortepianowych Charlesa Ivesa.

2008 debiutował w Wielkiej Brytanii (festiwal Sounds New w Canterbury). Wystąpił na Festiwalu Chopin i jego Europa (II Koncert fortepianowy op. 4 Andrzeja Czajkowskiego).

2009  –  wystąpił na festiwalu mistrzowskich recitali  Piotr Anderszewski i przyjaciele. Debiut londyński w St. John’s Smith Square (I Koncert fortepianowy Dymitra Szostakowicza).

2012 – dwa tournées po USA i Kanadzie (m.in. w Los Angeles, San Diego, Boston, Denver, Toronto, Ottawa i Montreal).

2013 – krajowe i zagraniczne wykonania Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego. Podczas Bregenzer Festspiele w Bregencji (Austria) wraz z orkiestrą Wiener Symphoniker pod batutą Paula Daniela zagrał Koncert Andrzeja Czajkowskiego.

2014  trzecie tournée po USA (Lindsborg, Seattle, Sarasota).

2015 –  tournée po Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Występy na Chopinie i jego Europie.

2016 –  tournées po USA i Wietnamie.

Opium String Quartet (O.S.Q) –  jeden z czołowych polskich kwartetów smyczkowych, wyróżniony nominacją do nagrody Fryderyk za debiut płytowy w 2011 r. i  nagrodzony statuetką Fryderyk 2014 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna za trzecią  płytę Chagall for Strings.
O.S.Q  zadebiutował na Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach w 2014 r. , zdobywając entuzjastyczne recenzje. Największe uznanie i rozgłos zdobył dzięki ogromnemu zaangażowaniu w promowanie muzyki polskiej.  Zespół ma w repertuarze dzieła klasyczne i utwory kompozytorów polskich, począwszy od Fryderyka Chopina przez Karola Szymanowskiego, Witolda Maliszewskiego i Grażynę Bacewicz, po twórców współczesnych wśród których są Wojciech Kilar,  Sławomir Czarnecki, Bartosz Kowalski-Banasewicz, Andrzej Krzanowski, Maciej Małecki, Piotr Moss, Tomasz Opałka, Dariusz Przybylski, Stanisław Radwan i inni.
Kwartet prawykonał wiele utworów muzyki współczesnej, zaś sami kompozytorzy chętnie dedykują  mu swoje utwory. Dla Opium String Quartet powstały między innymi: Suita polska, III Kwartet smyczkowy oraz Sen Fryderyka Macieja Małeckiego, Fantazja na tematy polskie na kwartet smyczkowy i orkiestrę koreańskiego kompozytora Eunho Changa oraz upamiętniająca rocznicę  Powstania Warszawskiego Elegia Joanny Bruzdowicz.

Opium String Quartet tworzą cztery absolwentki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina):  Agnieszka Marucha – I skrzypce, Anna Szalińska – II skrzypce, Magdalena Małecka-Wippich – altówka, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela.
Wszystkie kameralistki pochodzą z rodzin o bogatych tradycjach muzycznych i artystycznych.

Fot. Barbara Piotrowska

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry