13 VII czwartek

»
«

19:00

Historia muzyki, część II Klasycyzm wiedeński

Historia muzyki, część II Klasycyzm wiedeński/ 1 godz. 30 min
Serial telewizyjny
Produkcja: Signed Media, ZDF /ARTE, C Major Entertainment 2015/2016
Gość wieczoru: Stanisław Janicki – filmowiec, dziennikarz, autor programu tv W starym kinie.

«Papa Haydn», jego protegowany Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven – najwybitniejsi przedstawiciele stylu klasycznego – nie urodzili się w Wiedniu, ale tu osiedli i wycisnęli najsilniejsze piętno na wiedeńskiej kulturze muzycznej. Tworzący w następnym stuleciu R. Wagner wyznał: „Wierzę w Boga, Mozarta i Beethovena”.
Gospodynią odcinka jest Gabriela Montero – amerykańska pianistka pochodzenia wenezuelskiego, laureatka III nagrody w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995.

Ze scenariusza:

René Jacobs
, belgijski alcista i dyrygent:  Zauważyłem, że gdy gramy Haydna, cały czas się uśmiechamy. Nie potrafię wyjaśnić, na czym to polega, ale nie mam wątpliwości, że kiedy się uśmiechamy – gramy lepiej.

Thomas Hampson, amerykański baryton: Don Giovanni jest w każdym z nas.

Martin Hasselböck, austriacki dyrygent i kompozytor: Początkowo choroba Beethovena była dla wiedeńczyków dodatkową fascynacją. Chcieli dociec, jak głuchy człowiek słyszy muzykę w swojej głowie. Jego nowe utwory stawały się jednak dla nich coraz trudniejsze w odbiorze. W końcu orzekli: „pisze tak, bo po prostu nie słyszy”.

Patrz także opis 11 VII.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Grafika: „Mozart”, materiał promocyjny

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry