12 VII środa

»
«

19:00

Anna Wspaniała, reż. Dmitry Sapun – portret Anny Netrebko

Anna Wspaniała (Anna The Great – A Life for the Opera Stage)/41 min.
Filmowy portret Anny Netrebko
Reżyseria: Dmitry Sapun
Produkcja: Four Studio, Unitel Classica 2015
Gość wieczoru: Jacek Marczyński – dziennikarz muzyczny

Wciągający dokument o królowej diw operowych XXI wieku, która mimo rosnącej konkurencji wciąż nie daje się zdetronizować. Zdjęcia kręcono w wielu miejscach, m. in. w petersburskim Teatrze Maryjskim, gdzie Netrebko jako nastolatka była sprzątaczką; w rodzinnym domu Anny w Krasnodarze i w jej obecnych mieszkaniach w Rosji i w Nowym Jorku.
Nie jest to wyłącznie wywiad rzeka. „Portret słowem malowany” rosyjskiej śpiewaczki tworzą inni znani i lubiani w świecie operowym, m.in. jej dwaj rodacy – Valery Gergiev i Dmitri Hvorostovsky, partnerzy sceniczni – Piotr Beczała i Plácido Domingo, a także rodzina i „dwór królowej”, czyli koleżanki Netrebko z czasów szkolnych, które jeżdżą na jej wszystkie premiery.
Zdaniem Dominga, Netrebko ze współczesnych sopranów najbardziej przypomina Marię Callas i jako muzyk, i jako artystka. Sergei Skorokhodov, solista Teatru Maryjskiego, zwraca uwagę, że w historii Metropolitan Opera Anna jest jedyną śpiewaczką, która otwierała sezon tej sceny trzy razy z rzędu.
Opowieści przeplatają się z fragmentami występów. Na ekranie pojawiają się zdjęcia Netrebko  z dzieciństwa i kiedy była nastolatką. Urocze.
Z mozaiki wspomnień i anegdot wyłania się bardzo ciepła, życzliwa innym osoba, entuzjastka opery i świadoma swojej wartości artystka.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot. Unitel/screenshorts

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry