11 VII wtorek

»
«

19:00

Historia muzyki, część I Barok

Historia muzyki, część I  Barok/1 godz. 30 min.
Serial telewizyjny
Produkcja: Signed Media, ZDF /ARTE, C Major Entertainment 2015/2016
Gość wieczoru: Przemysław Mrozowski – dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum

Czteroodcinkowy cykl Historia muzyki obejmuje dzieje od baroku przez klasycyzm wiedeński i romantyzm po współczesność.
Twórcy serii w przystępny i dowcipny sposób zarysowali wydarzenia historyczne, które wywarły wpływ na kształtowanie brzmienia każdej z epok. Oprowadzają widza po miastach, w których powstały arcydzieła muzyczne. Odkrywają mało znane fakty, które zaważyły na twórczości kompozytorów. Wciągającym opowieściom dodają pieprzu graficzne animacje.
Każdy odcinek ma innego narratora. O utworach, które są prezentowane mówią ich wybitni wykonawcy.
W świat baroku wprowadza Luksemburczyk Francesco Tristano – klasyczny, ale niestroniący od eksperymentów pianista, klarnecista i kompozytor. Kamera podąża za nim do Florencji, Wenecji, Lipska, Paryża i Londynu – miast, które były centrami muzyki barokowej.

Ze scenariusza:

Avi Avital, izraelski mandolinista i kompozytor: Patos, dramat, nagromadzenie ornamentów, piękno, wręcz obsesja na punkcie estetyki – to wszystko odnajdziemy w baroku.

Daniel Hope, brytyjsko-irlandzki skrzypek: Muzyka, która powstała w tym czasie radykalnie różniła się od tworzonej do tej pory. Publiczność była w szoku.

Philippe Jaroussky, francuski kontratenor: Vivaldi uosabiał paradoksy baroku; nie ukrywał romansu ze śpiewaczką i był sprytnym biznesmenem. Jeżeli uzmysłowimy sobie, że chodzi o księdza to jest zdumiewające!

Ciąg dalszy wymiany myśli na ekranie.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Grafika: „Haendel na stadionie”, materiały promocyjne

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry