10 VII poniedziałek

»
«

19:00

Estonian TV Girls’ Choir

Wieczór estoński – koncert

Wykonawcy:
Estonian  TV Girls’ Choir (Chór Dziewczęcy Telewizji Estońskiej)
zespół wokalno-taneczny
Dyrygent: Aarne Saluveer

Program
Utwory etniczne, klasyczne i współczesne

ETV Girls’ Choir tworzą dziewczęta w wieku 15 –25 lat. Większość ma wykształcenie muzyczne lub jest w trakcie jego zdobywania. Wykonują muzykę klasyczną, folkową i współczesną. Pisali dla nich Arvo Pärt, zmarły niedawno Veljo Tormis i inni uznani kompozytorzy estońscy.
Gdy Tallin pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury 2011, Roxana Panufnik skomponowała dla ETV Girls’ Choir współczesną mszę – Dance of Life – Tallinn Mass.
Zespół jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów chóralnych. Był nagradzany we wszystkich kategoriach: muzyka klasyczna, współczesna, jazz-pop, folk. Fundacja Guido d’Arezzo uhonorowała go swoją nagrodą Guidoneum za twórczy wkład w rozwój i promocję muzyki chóralnej.
Chór Dziewczęcy Telewizji Estońskiej jest rozchwytywany przez organizatorów koncertów. Występował niemal w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i w Argentynie.

Aarne Saluveer – estoński dyrygent, producent, pedagog i aktywny działacz na polu muzyki chóralnej. Jest członkiem kilku estońskich i międzynarodowych stowarzyszeń chóralnych, m.in. IFCM-u (Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej), Europa Cantat (Europejskiego  Stowarzyszenia Chóralnego) i Estońskiej Rady Muzycznej.
Założyciel i dyrektor artystyczny ETV Girls’ Choir oraz Children’s Choir.

Tekst: Alina Ert-Eberdt
Fot. Kaupo Kikkas

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry