17. Festiwal Ogrody Muzyczne 2017

17. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się w terminie: 1 – 26 lipca 2017 r.
Gościem Honorowym jest w tym roku Estonia, która 1 lipca 2017 r. obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Miejscem festiwalowych prezentacji pozostaje Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie.
W programie m.in. pojedynek Met – Bolszoj, czyli rejestracje oper z Metropolitan Opera w Nowym Jorku i baletów z Teatru Bolszoj w Moskwie oraz wieczory estońskie.

Uwaga! W dniach 4 – 6 lipca 2017 r. Zamek Królewski będzie nieczynny; dziedziniec zostanie zamknięty; nie będzie festiwalowych wydarzeń.

17. Festiwal Ogrody Muzyczne
1 – 26 lipca 2017
Gość Honorowy: Estonia

Kraj ludzi kreatywnych

Program
1.07 sobota – Inauguracja festiwalu
godz. 18:00
G. Verdi Traviata
Opera,  Metropolitan Opera
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji Live HD: 11 marca 2017 r.
Dyrygent:  Nicola Luisotti
Reżyseria:  Willy Decker
Scenografia i kostiumy:  Wolfgang Gussmann
W rolach głównych: Sonya Yoncheva –  Violetta Valéry,  Michael Fabiano – Alfredo Germont, Thomas Hampson – Giorgio Germont

2.07 niedziela
godz. 18:00
P. Czajkowski Jezioro łabędzie

Balet, Teatr Bolszoj
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji  Live HD: 25 stycznia 2015 r.
Choreografia (z wykorzystaniem elementów choreografii  Mariusa Petipy): Jurij Grigorowicz
Scenografia i kostiumy:  Simon Wirsaładze
Dyrygent:  Paweł Sorokin
W  rolach głównych: Swietłana Zacharowa – Odetta i Odylia, Jekaterina Barykina – Księżna Panująca, Denis Rodkin – Książę  Zygfryd, Artemij Bielakow – Geniusz Zła (Rotbart)
 
3.07 poniedziałek
godz. 19:00
Wieczór estoński – koncert
Wykonawcy:
Estonian Piano Orchestra (Estońska Orkiestra Fortepianowa)

cztery fortepiany, ośmioro pianistów
Gość wieczoru:  JE Harri Tiido – ambasador Estonii w Polsce

7.07 piątek
godz. 19:00
J. Strauss syn Baron cygański

Operetka, ekranizacja z 1975 r.
Libretto: Ignaz Schnitzer
Dyrygent:  Kurt Eichhorn
Reżyseria:  Arthur Maria Rabenalt
W rolach głównych: Siegfried Jerusalem  –  Sándor  Barinkay, Ellen Shade – Saffi, Ivan Rebroff – Kálman Zsupán, Jenet Perry – Arsena,  Biserka Cvejić  –  Czipra
Produkcja: Beta Film GMBH & Co
Goście wieczoru: Jolanta Pawlik – pianistka, pedagog; Włodek Pawlik – pianista, kompozytor

8.07 sobota
godz. 18:00
Impresario zawód nieznany
Film dokumentalny
Scenariusz i reżyseria: Bohdan Kezik
Produkcja: SONUS 2016

Przerwa

P. Mascagni Rycerskość wieśniacza

Opera, Festiwal Wielkanocny  w Salzburgu
Libretto: Giovanni Targioni-Tozzetti, Guido Menasci, Giovanni Verga
Dyrygent:  Christian Thielemann
Reżyseria i scenografiaPhilipp Stölzl
Kostiumy:  Ursula Kudrna
W rolach głównych:  Jonas Kaufmann – Turiddu, Liudmyla Monastyrska  –  Santuzza,  Annalisa Stroppa  – Lola, Stefania  Toczyska –  Mamma Lucia, Ambrogio Maestri  –  Alfio
Produkcja:  Unitel 2015

9.07 niedziela
 godz. 18:00
P. Czajkowski
Śpiąca Królewna
Balet, Teatr Bolszoj
Libretto: Iwan Wsiewołożski  i  Marius Petipa na podstawie bajki Charlesa Perraulta
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji  Live HD: 22 stycznia 2017 r.
Choreografia: Jurij Grigorowicz wg Mariusa Petipy
Scenografia:  Ezio Frigerio
Kostiumy: Franca Squarciapino
Dyrygent: Paweł Sorokin    
W rolach głównych: Olga Smirnowa  –  księżniczka Aurora,  Siemion Czudin   książę Desiré, Julia Stiepanowa Wróżka Bzu,  Aleksiej Łoparewicz   zła wróżka Carabosse, Aleksander Fadejeczew    król Florestan XIV

10.07 poniedziałek
godz. 19.00
Wieczór estoński – koncert

Wykonawcy:
ETV Girls’ Choir  (Chór Dziewczęcy Telewizji Estońskiej)
zespół taneczno-wokalny
Dyrygent:  Aarne Saluveer

11.07 wtorek
godz. 19:00

Historia muzyki, część I:  Barok
Serial telewizyjny
Produkcja:  Signed Media, ZDF /ARTE, C Major Entertainment 2015/2016
Gość wieczoru:  Przemysław Mrozowski – dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum
 
12.07 środa
godz. 19.00
Anna Wspaniała (Anna The Great – A Life for the Opera Stage)
, reż. Dmitry Sapun
Filmowy portret Anny Netrebko
Produkcja:  Four Studio, Unitel Classica 2015
Gość wieczoru:  Jacek Marczyński – dziennikarz muzyczny

13.07 czwartek
godz. 19:00
Historia muzyki, część II:  Klasycyzm wiedeński

Serial telewizyjny
Produkcja:  Signed Media, ZDF /ARTE, C Major Entertainment 2015/2016
Gość wieczoru:  Stanisław Janicki – dziennikarz, filmowiec, autor programu TV W starym kinie

14.07 piątek
 godz. 19:00
Koncert nadzwyczajny

Wykonawcy:
Urszula Kryger – mezzosopran
Maciej Grzybowski – fortepian
Opium String Quartet (O.S.Q)

15.07 sobota
godz. 18:00
G. Verdi Nabucco

Opera, Metropolitan Opera
Libretto: Temistocle Solera wg Aniceta-Bourgeois i Francisa Cornue
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji  Live HD: 7 stycznia 2017 r.
Dyrygent:  James Levine
Reżyseria: Elijah Moshinsky
Scenografia: John Napier
Kostiumy:  Andreane Neofitou
W rolach głównych: Liudmyla Monastyrska – Abigaille, Jamie Barton –  Fenena, Russell Thomas – Ismael,  Plácido Domingo – Nabucco, Dmitry Belosselskiy – Zachariasz

16.07 niedziela
 godz. 18:00
L.A. Minkus Don Kichot

Balet, Teatr Bolszoj – Złota Konewka 2016
Libretto:  Marius Petipa na motywach powieści  M. Cervantesa
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji  Live HD: 10 kwietnia 2016 r.
Choreografia:  Aleksiej Fadejeczew
Scenografia i kostiumy: Walerij Lewental
Dyrygent:  Paweł Sorokin
W rolach głównych:  Jekaterina Krysanowa – Kitri/Dulcynea, Siemion Czudin –  Basilio, Aleksiej Łoparewicz  – Don Kichot, Roman Simaczew –  Sancho Pansa, Wiktoria Jakuszewa –  Juanita, Anna Okuniewa – Piccilia, Denis Miedwiediew – Gamache,  Anna Tichomirowa – Tancerka uliczna
Gość wieczoru:  Bartłomiej Majchrzak – dyrektor Cikanek Film Polska Sp. z o.o.

17.07 poniedziałek
godz. 19:00
Trzy gwiazdy w Monachium
Netrebko, Kaufmann, Hampson

Rejestracja koncertu open-air, który odbył się w Monachium 27 czerwca 2015 r.
Dyrygent: Claudio Vandelli
Orkiestra Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie
Reżyseria: Michael Maier
Produkcja:  ZDF, DEAG Classics 2015
Gość wieczoru:  Anna Nehrebecka – aktorka, radna m.st. Warszawy

 18.07 wtorek
godz. 19:00
Historia muzyki, część III:
Romantyzm
Serial telewizyjny
Produkcja:  Signed Media, ZDF /ARTE, C Major Entertainment 2015/2016
Gość wieczoru: maestro José Maria Florêncio

19.07 środa
godz. 19:00
Wieczór estoński

Śpiewająca Rewolucja
Film dokumentalny
Scenariusz:  Majoros, The Tustys
Reżyseria: Maureen Castle Tusty, James Tusty
Produkcja:  Moutain View Productions, Steve i Karla Jurvetson, Maureen Castle Tusty i James Tusty 2006
Gość wieczoru: Kazimierz Popławski – redaktor estońskiego portalu eesti.pl

20. 07 czwartek
godz.19:00
IX Symfonia Béjarta
Balet
Rejestracja przedstawienia, które odbyło się w Sali NHK w Tokio w listopadzie 2014 r.
Muzyka: Ludwig van Beethoven
Choreografia i inscenizacja: Maurice Béjart
Wykonawcy:  Béjart Ballet Lausanne, The Tokyo Ballet, Israel Philharmonic Orchestra, Ritsuyukai Choir
Dyrygent:  Zubin Mehta
Reżyseria TV: Mari Inamasu
Produkcja:  EuroArts Music, NHK & WDR/arte
Gość wieczoru: Jacek Przybyłowicz  tancerz, choreograf

21.07 piątek
godz. 19:00
Andrea Bocelli – Love in Portofino

Rejestracja koncertu open-air, który odbył się w sierpniu 2012 r. w Portofino.
Reżyseria TV:  David Horn
Produkcja:  Universal Music 2013
Gość wieczoru: Janusz Marynowski – dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia

 22.07 sobota
 godz. 18:00
A. Dvořák Rusałka

Baśń muzyczna, Metropolitan Opera
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji  Live HD: 25 lutego 2017 r.
Dyrygent:  Sir Mark Elder
Reżyseria:  Mary Zimmerman
Scenografia: Daniel Ostling
Kostiumy: Mara Blumenfeld
Choreografia:  Austin McCormick
W rolach głównych: Kristine Opolais – Rusałka, Katarina Dlayman – Obca Księżna, Jamie Barton – Ježibaba, Brandon Jovanovich  – Książę,  Eric Owesn – Wodnik

23.07 niedziela
godz. 18:00

Noce  (Z archiwum Ogrodów Muzycznych, premiera na festiwalu: 10.07.2015)
Balet
Choreografia: Angelin Preljocaj
Reżyseria: Jean-Marc Birraux
Produkcja: LGM Television Mezzo 2014

24.07 poniedziałek
godz. 19:00

Wieczór estoński  –  koncert
 formacja muzyczna  –  elektronika – wizualizacje

Wykonawcy:
Vox  Clamantis Choir  (chór kameralny)
Zespół instrumentalny (4 muzyków)
Dyrygent: Jaan-Erik Tulve

25.07 wtorek
godz. 19.00

Historia muzyki, część IV Współczesność
Serial telewizyjny

Produkcja:  Signed Media, ZDF /ARTE, C Major Entertainment 2015/2016
Gość wieczoru: Mateusz Matyszkowicz – filozof i publicysta, dyrektor TVP Kultura

26.07 środa – Finał festiwalu
godz. 19:00

Paganini tour – koncert

Wykonawcy:
Solista: Mariusz Patyra – skrzypce
Dyrygent: Tomasz Radziwonowicz
Orkiestra Sinfonia Viva

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Dziecięce Ogrody Muzyczne (DOM) – spotkania  we środy  12, 19 i 26 lipca,  godz.:  10.00, 11.30

 

 

Partnerzy i sponsorzy Festiwalu Ogrody Muzyczne

Festiwal Ogrody Muzyczne

realizacja: estinet.pl
do góry